Czego boją się szpaki – jak skutecznie odstraszyć szpaki

szpak

Szpak europejski jest wszystkożernym stworzeniem, a szczególnie uwielbia owoce: wiśnie, oliwki, winogrona … i rośliny stojące. Szpaki gromadzą się w grupach po kilkaset, a nawet tysiące osobników. Ze względu na ich liczbę mogą one w krótkim okresie spowodować poważne szkody w sadach, plantacjach warzyw i winnicach.

Jak odstraszyć szpaki?

Metody ochrony zależą od liczby drzew na terenie i ich wieku. Wskazane jest stosowanie kilku opcji walki, ponieważ bystre szpaki szybko dostosowują się do zmian. Istnieje kilka zaawansowanych technologicznie rozwiązań chroniących wiśnie przed szpakami i innymi ptakami. W wyspecjalizowanych sklepach sprzedawane są modele drapieżników, broni gazowej i urządzeń ultradźwiękowych, które wywołują niepokój u szpaków, wróbli i kosów. Jeśli problem jest poważny, stosuje się ochronę chemiczną przed ptakami. Korona ze słodkiej wiśni jest wcześniej spryskiwana roztworami o nieprzyjemnym zapachu i smaku.

Jak ukryć wiśnie przed ptakami

Możesz też chronić owoce przed ptakami za pomocą materiałów pokrywających. Tkaniny są mocowane w kształcie kokonu za pomocą spinaczy do bielizny lub spinaczy biurowych. W takim przypadku nie powinno być żadnych przerw, przez które zwinne szpaki lub wróble są w stanie przeniknąć. Końce tkaniny są zabezpieczone sznurkiem wokół tułowia. Ochrona powinna być wystarczająco lekka, aby gałęzie nie zostały uszkodzone podczas usuwania. Doskonałym wyborem jest lekka włóknina agrofibra. Trwały materiał stworzy barierę dla ptaków, ale jednocześnie nie zatrzyma wilgoci, powietrza i światła słonecznego, przyczyniając się do normalnego przebiegu fotosyntezy. Nadaję się także drobnoziarnista sieć ogrodowa lub rybacka. Średnica komórki musi być mniejsza niż głowa szpaka, w przeciwnym razie ptaki mogą się zaplątać i umrzeć. Integralność schronu powinna być regularnie sprawdzana, szczególnie po deszczu i silnych podmuchach wiatru.

ogromne stadko szpaków

Inne metody

Nieoczekiwane dźwięki mogą na chwilę przestraszyć ptaki. W tym celu worki celofanowe, które hałasują przy każdym podmuchu wiatru, powinny zostać przywiązane do gałęzi wiśni. Oprócz plastikowych toreb odpowiedni jest do tego film ze starych kaset audio. Jednak z czasem film zaczyna zaplątywać się w gałęzie, traci elastyczność, przestaje szeleścić i odstraszać ptaki. Ochrona przed hałasem jest skuteczna tylko przy wietrznej pogodzie i powinna być stosowana w połączeniu z innymi metodami.

Głodne stada szpaków i wróbli można odstraszyć jasnymi błyskami lub blaskiem światła. Dlatego często w ogrodach można zobaczyć drzewa owocowe przypominające choinki. Do stworzenia doskonałej ochrony nadają się następujące elementy:

  1. Girlandy świąteczne
  2. Płyty CD
  3. Paski folii
  4. Folia odblaskowa
  5. Błyszczące kawałki puszek

Korzystanie z ultradźwiękowych odstraszaczy ptaków

Ultradźwięki dostosowane do częstotliwości percepcji ptaka działają bardzo skutecznie. Pierzaste goście zaczynają odczuwać niepokój, dyskomfort, szybko opuszczają dotychczasowe terytorium. Przemysłowe repelenty ultradźwiękowe są natychmiast gotowe do użycia, należy je umieścić w sadzie, a źródło dźwięku skierować w stronę wiśni. Urządzenia są włączane sygnałem czujnika podczerwieni, który jest zamontowany na gałęzi.

Article Categories:
Poradniki

Comments are closed.

Nie Przegap! losowe posty ..