Pomysł na łazienkę na poddaszu

lazienka-na-poddaszu

Poddasza użytkowe cieszą się rosnącą popularnością we współczesnym budownictwie jednorodzinnym. Są znacznie tańsze niż pełnowymiarowe piętra z dachem, a znajdują szereg zastosowań. Przeważnie zastanawiamy się przede wszystkim nad zlokalizowaniem na poddaszu pokoju. Okazuje się jednak, że z równym powodzeniem można umieścić tam łazienkę.

Zalety łazienki na poddaszu

Łazienka na poddaszu zwykle jest planowana jako drugie pomieszczenie o takim charakterze zlokalizowane w domu. Nie jest to jednak jej wada, ale przede wszystkim zaleta. Pomieszczenie umiejscowione na poddaszu może mieć przecież większą powierzchnię niż łazienka znajdująca się na parterze. Jeśli więc szukamy miejsca, w którym możemy nie tylko umyć się rano, ale również zrelaksować po dniu pełnym wysiłku, trudno o rozwiązanie, które lepiej sprawdzałoby się jako salon kąpielowy.

Oczywiście, poddasze to coś więcej niż dodatkowa przestrzeń, którą można wykorzystać. Nie można przecież zapominać o tym, że przestrzeń ta ma pewną określoną specyfikę. Kojarzy się z otwartymi przestrzeniami i dobrym oświetleniem, jest przy tym na tyle niezależne, że nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby wykorzystać je do stworzenia łazienki otwartej. Pytanie o to, czy warto wprowadzić na poddaszu elementy związane z łazienką, jest zatem tym, na które można odpowiedzieć jedynie twierdząco.

Czas planowania

na-poddaszu-lazienka-ciekawy-designNie każda łazienka na poddaszu spełnia jednak nadzieje, jakie się z nią wiąże. Jeśli więc ma nas satysfakcjonować, powinniśmy poświęcić maksimum uwagi przemyślanemu planowaniu. Nietrudno się domyślić, że mówiąc o powierzchni poddasza nie ma się wcale na myśli powierzchni do aranżacji, bo oba określenia nie są tożsame. Zaaranżowanie przestrzeni o małym kącie nachylenia nie jest niemożliwe, z pewnością jest jednak znacznie trudniejsze niż planowanie przestrzeni łazienki na parterze. Warto więc zastanowić się przede wszystkim nad zabudowaniem tych skosów, które są wyjątkowo mało komfortowe. Można zmienić je w schowki i rozszerzyć ich funkcjonalność tak, aby można było umieszczać w nich nie tylko akcesoria łazienkowe, ale także inne, na które brakuje miejsca w pozostałych pokojach.

Na poddaszu umieszczenie sanitariatów pod ścianami może być poważnym problemem. Ponownie nie mamy jednak do czynienia z ograniczeniem utrudniającym nam planowanie. Warto zastanowić się więc zarówno nad wanną wpuszczoną w podłogę, jak i nad modelem wolnostojącym na środku poddasza. Także inne elementy armatury łazienkowej można umieścić bliżej centrum pomieszczenia. Takie rozwiązanie jest niebanalne, nie wpływa jednak w niekorzystny sposób na korzystanie z niego.

Ściany ze skosami sprawiają wrażenie jak gdyby stworzonych do montażu wanny, zwolennicy prysznica również nie powinni być jednak niezadowoleni. Wcale nie brakuje firm oferujących profile kabin docinane na wymiar. Takie rozwiązanie jest zwykle nieco droższe niż klasyczna kabina prysznicowa. Trudno jednak nie zgodzić się z tym, że prezentuje się znakomicie. Pozwala na nadanie łazience jeszcze bardziej niebanalnego wyglądu podnosząc komfort korzystania z niej.

Article Categories:
Poradniki

Comments

Nie Przegap! losowe posty ..