Jak ubierać noworodka zimą?

dzień dobry zimo

Opieka nad maleńkim dzieckiem to szereg wyzwań, z który jedno jest zawsze bardziej skomplikowane od drugiego. Wraz z nastaniem zimowych miesięcy pojawia się kolejne. Jak ubierać noworodka tak w domu, jak i podczas spacerów? Czy prawdziwe jest przekonanie, zgodnie z którym największą krzywdę wyrządzimy mu przegrzewając malucha? A może jest to kolejny z mitów, którym należy się przeciwstawić?

Noworodek na zimowym spacerze

Szykując się do pierwszego zimowego spaceru z maluchem, w pierwszej kolejności należy uświadomić sobie, że ważna jest nie tylko ilość warstw ubrania, jakie dziecko będzie miało na sobie. Nie mniej istotna wydaje się także ich jakość. Jeśli więc nie zdecydowaliśmy się jeszcze na pierwsze zimowe zakupy, pamiętajmy o tym, że cena nie może być jedynym kryterium branym pod uwagę w ich trakcie. Szukając idealnych ubrań zimowych należy stawiać przede wszystkim na naturalne tkaniny. Powinny być one ciepłe, nie mniej ważne jest jednak i to, aby ubranka dla noworodka były oddychające. Warto sprawdzić też, czy są one w stanie odciągać wilgoć z dziecięcego ciała tak, aby noworodek nie przegrzewał się podczas spaceru. Nie zaszkodzi także, jeśli postawimy na ubrania termoizolacyjne, a więc takie, które skutecznie przeciwdziałają ucieczce ciepła z organizmu. Niektórym rodzicom wydaje się, że jedyną tkaniną idealną dla noworodka podczas zimowego spaceru jest bawełna. Rzeczywiście, jej zalety można mnożyć, nie tylko nią warto się jednak zainteresować. Równie dobrze sprawdzi się także wełna z merynosa oraz bambus o właściwościach antygrzybicznych i antybakteryjnych.

Noworodek zimą w domu

Zimą różnica temperatur w domu i na dworze jest znacząca, trudno więc oprzeć się polusie lekkiego ubierania malucha. Pamiętajmy jednak, że chłodne powietrze na wiele sposobów dostaje się do pomieszczenia, lepiej więc założyć noworodkowi śpioszki ze stópkami i długim rękawem, a jeśli jest mu za gorąco – obniżyć nieco temperaturę panującą w mieszkaniu. Ciekawym rozwiązaniem jest też długie body, bawełniane spodnie, które można znaleźć także w rozmiarze dla noworodków oraz skarpetki. Jeśli mamy do czynienia z ubrankami wykonanymi z materiału nie tylko ciepłego, ale również wysokiej jakości, jedna ich warstwa z pewnością okaże się wystarczająca.

dziecko w zimie

Ubieramy noworodka do snu

Noworodek znacznie częściej śpi niż jest aktywny, warto więc zastanowić się nad tym, jak ubrać go do snu. Tu dobrze jest zwrócić uwagę na to, że choć optymalna temperatura do snu nie powinna przekraczać 22 stopni Celsjusza, w naszych domach często jest cieplej. W takim przypadku body z krótkim rękawem może okazać się wystarczające. Jeśli karczek dziecka jest zimny, zmieńmy body na takie, które ma długi rękach, nie starajmy się jednak przegrzewać malucha.

A co z noworodkami mieszkającymi w kamienicach, w których temperatura zwykle nie przekracza dwudziestu stopni? W takim przypadku dobrym pomysłem okaże się zestaw, na który składa się zarówno body, jak i pajacyk z długim rękawem. Jeśli dziecko kładziemy do snu w śpiworku, postawmy na ten, który charakteryzuje średnia grubość.

Article Categories:
Poradniki

Comments are closed.

Nie Przegap! losowe posty ..