Chłodzenie wodne komputera – warto czy nie?

technik sprawdza system chłodzenia

Każdy sprzęt technologiczny podczas działania oddaje sporą ilość ciepła co dotyczy również komputerów, które podczas użytkowania też się nagrzewają co niestety nie wpływa korzystnie na części budowy z jakiej się składają. Negatywny skutek nagrzewania się poszczególnych podzespołów w komputerze wpływa na jego wydajność a także na jego żywotność. Z tego też względu tak bardzo konieczne jest w komputerze odpowiednie zapewnienia chłodzenia, które będzie stanowiło ochronę przed poważnym zagrożeniem w postaci uszkodzeń w wyniku przegrzania.

Jednym z najbardziej popularnych metod chłodzenia są wentylatory, które są zamontowane w każdym komputerze oraz laptopie. Niemniej jednak ta metoda jest większości użytkownikom dobrze znana, chcąc doskonalić i ulepszać formy chłodzenia komputerów producenci wprowadzili na rynek chłodzenie wodne komputera, które z pewnością jest już mniej znane a dla niektórych może być całkowicie nieznane. Konsumenci, którzy jednak zainwestowali w ten rodzaj chłodzenia najczęściej są z niego zadowoleni ze względu na znikomą ilość hałasu, jaki generuje w porównaniu do standardowych wiatraków, które są dość słyszalne zwłaszcza dla zwolenników cichej pracy peceta. Chłodzenie wodne swoim działaniem zbliżone jest do chłodzenia samochodowego, na procesorze komputera zainstalowany jest blok wodny, który za pomocą specjalnych kanalików, którymi płynie ciecz ma za zadanie odprowadzać z stamtąd ciepło zabezpieczając tym samym procesor przed przegrzaniem. Wszystko odbywa się za pomocą pompy, która jest niezbędnym elementem połączonym kanalikami mająca na celu skłanianie wody do przepływu. Dodatkowym budulcem tego systemu jest kanał wyrównawczy, którego rolą jest przeciwdziałanie przed powstawaniem zapowietrzeń w całym procesie wodno-chłodzącym.

Watercooling bo tak fachowo się nazywa ta metoda można stosować na kilka sposobów. Jedną z możliwości jej zastosowania jest samodzielny zakup wszystkich niezbędnych elementów, jest to o tyle trudne ponieważ wszystkie kabelki i przewody muszą być wymierzone co do każdego milimetra aby można było je sprawnie złożyć i cieszyć się sprawnym chłodzeniem. Z tego względu alternatywa typu składak jest raczej rzadko wybierana przez konsumentów ponieważ przysparza wiele trudności i problemów zwłaszcza dla nowicjuszy technologicznych. Jednym a może aż jedynym atutem tego wyboru jest osiągnięta satysfakcja z samodzielnego wykonania pod warunkiem, że system będzie pracować tak jak powinien. Znacznie częściej konsumenci decydują się na zakup gotowego pakietu, w którym elementy są już zamontowane i połączone odpowiednio w całość gotową do użytku. Decydując się jednak na taki wybór warto przygotować się i zwrócić uwagę na jakość materiałów wybranych do jego skonstruowania. Chłodnica ma duże znaczenie w tym układzie ponieważ ma znaczny wpływ na jego wydajność stąd im większa tym lepsza, kanaliki przewodzące najlepiej aby był wykonane z PVC lub tygonu -materiały te są podatne, wytrzymałe na wygięcia i załamania niemniej jednak ten drugi nie należy do najtańszych stąd więcej osób decyduje się na wykonanie z PVC.

Watercooling to bardzo rozsądna opcja chłodzenia komputera, decyduje się na nią coraz więcej konsumentów komputerów, którzy chcą zapewnić najlepsze chłodzenie swoim sprzętom. Najczęściej jednak jest wybierana przez graczy komputerowych, którym zależy na zapewnieniu wydajności używanych podzespołów zwłaszcza, że stale w nie inwestują oraz modyfikują dla uzyskania odpowiedniej jakości gry oraz komfortu podczas grania. Dodatkowym plusem dla gadżeciarzy jest możliwość wyboru stylowych kanalików oraz koloru wody chłodzącej co nadaje nowy wygląd całej budowie komputera. Jednym z polecanym zestawów wodnego chłodzenia jest Chłodzenie Corsair Hydro Series H80i V2 Extreme, który należy do jednych z tańszej opcji, jeśli jednak poszukujemy coś z wyższej półki z dodatkową możliwością podświetlenia to Thermaltake Floe Riing RGB będzie doskonałą propozycją jednak ta nie należy do tanich, jej koszt to ok. 1000 złotych.

Inne ciekawe poradniki znajdziesz na blogu firmy Optima MD, która dla klientów z Częstochowy i okolic świadczy kompleksowe usługi serwisowe w zakresie naprawy laptopów, drukarek, ksero itp. więcej informacji na https://www.optima-md.com oraz tutaj.

Article Categories:
Poradniki

Comments are closed.

Nie Przegap! losowe posty ..