Biżuteria z granatami oraz biżuteria czeska to dwa słowa, które można uznać za synonimy. Warto więc pochylić się nieco nad tym kamieniem o krystalicznej strukturze i przekonać się samodzielnie o tym, dlaczego nasi południowi sąsiedzi mówią często o granacie, że jest ich skarbem narodowym. Uzupełnienie naszej wiedzy na jej temat z pewnością przyczyni się do tego, że widok czeskiej biżuterii w polskich sklepach nie będzie dla nas zaskoczeniem.
Granat w ujęciu historycznym
Nazwa granat stosowana w biżuterii kojarzy się ze smacznym owocem. Nie jest to zresztą ani skojarzenie błędne, ani przypadkowe, bo oba granaty bardzo się wzajemnie przypominają. Archeologowie przypominają zresztą, że granat definiowany nie jako owoc, ale jako kamień szlachetny, ma swoją wyjątkowo długą historię. Granaty były nam znane od czasów starożytnych, co potwierdzają zarówno wykopaliska na terenach starożytnego Egiptu, jak i starożytnej Grecji. Od dawna zresztą granatowi przypisywano szczególną moc. Jest kamieniem szlachetnym wszystkich tych osób, które świętują urodziny w styczniu, zwyczajowo biżuterię z granatem wręcza się jednak również z okazji drugiej rocznicy ślubu. Nie może być zresztą inaczej. Intensywny czerwony kolor w naturalny sposób jest przecież kojarzony z pasją, miłością i namiętnością, a więc z tymi emocjami, które są wyjątkowo silne na początku trwania związku małżeńskiego. W czasach, w których kamieniom szlachetnym przypisywano również działanie lecznicze, o granacie mówiono jako o tym kamieniu, który wspiera serce i układ krwionośny.
Granat jako minerał
Granaty należą do tych minerałów, w przypadku których krystalizacja zachodzi w tak zwanym systemie kubicznym. Przeważnie są więc kryształami przyjmującymi formę dwunastościanów rombowych. Mogą tworzyć też ziarniste agregaty, z taką sytuacja mamy jednak do czynienia znacznie rzadziej. Co zasługuje na szczególne podkreślenie, mówiąc o granatach nie powinniśmy zapominać o tym, że są grupą kamieni szlachetnych charakteryzującą się wyjątkowo dużym zróżnicowaniem. W praktyce oznacza to, że mogą mieć praktycznie każdy kolor i nieco inne cechy fizyczne w zależności od tego, na którego przedstawiciela tej grupy trafimy.
Czeski granat – co to jest?
Termin czeski granat jest otoczony wyjątkowym szacunkiem za naszą południową granicą. Nie może być jednak inaczej, skoro z granatami pracowali nawet zasiedlający czeskie ziemie w starożytności Celtowie. Bardziej współczesne tradycje tworzenia biżuterii z wykorzystaniem tych kamieni są zresztą wcale nie mniej imponujące. Granat znajduje się choćby w koronie króla Przemysła II Otokara, pojawiał się przy tym przez stulecia w najpiękniejszych zestawach biżuterii. Wyjątkowość czeskich granatów ma swoje źródło w ich kolorze, który jest zwykle opisywany jako krwistoczerwony. Przeważnie ich rozmiary nie są duże, nie jest to jednak problem, bo właśnie ich mała forma sprawia, że świetnie prezentują się jako część różnych elementów biżuterii. W Czechach granat doczekał się nawet własnego muzeum w miejscowości Turnov. Biżuteria czeska https://wojtexhurtownia.pl/category/bizuteria-czeska z jego użyciem pojawia się jednak także w polskich salonach jubilerskich i hurtowniach internetowych. Warto się nią zainteresować, bo jest naprawdę niezwykła.