Czym jest higienizacja zębów?

dental care

Szukając sposobów na zapobieganie chorobom jamy ustnej, coraz więcej osób decyduje się na higienizację zębów. Zabieg cieszy się rosnącą popularnością, ciągle jednak nie brakuje osób, które nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie o to, czym się charakteryzuje. Co zatem warto wiedzieć na jego temat?

Higienizacja zębów – charakterystyka

Na higienizację zębów składa się kilka zabiegów pozwalających na zmniejszenie zagrożenia chorobowego. Każdy z nich powinien być wykonywany pod opieką profesjonalnego dentysty. Przed decyzją o poddaniu się mu dobrze jest więc dowiedzieć się, który gabinet cieszy się szczególnie dużą renomą, a tym samym w szczególny sposób zasługuje na polecenie.

Pierwszym etapem higienizacji zębów jest skaling przewidujący pozbycie się kamienia nazębnego. W niektórych gabinetach ciągle jeszcze wykorzystywana jest w tym celu tak zwana metoda ręczna. Coraz popularniejsze staje się jednak wykorzystanie specjalnego urządzenia pozwalającego na dokładny i precyzyjny skaling ultradźwiękowy. Także piaskowanie jest zabiegiem, któremu warto się poddać w procesie higienizacji zębów. To właśnie na tym etapie dochodzi przecież do usuwania osadów i przebarwień. Piaskowanie jest też w stanie wyeliminować niedoskonałości skalingu w postaci drobin kamienia nazębnego.

Gdy zęby są już wolne od zanieczyszczeń, pacjent może zdecydować się także na polishing. Na tym etapie zęby są dokładnie polerowane z wykorzystaniem specjalnej pasty o szczególnych właściwościach oczyszczających. Po jego zakończeniu sprawiają wrażenie czystszych, bielszych i bardziej zadbanych. Na podkreślenie zasługuje jednak również to, że polishing minimalizuje ryzyko osadzania się na zębach kamienia w przyszłości. Jest też świetnym wstępem do fluoryzacji – ostatniego z etapów higienizacji zębów. W trakcie wykonywania fluoryzacji zęby są pokrywane specjalnym lakierem bazującym na fluorze. Preparat utrzymuje się na zębach przez dość długi czas, a tym samym fluor może uwalniać się stopniowo. Pełny proces higienizacji sprawia, że minimalizacji ulega ryzyko pojawienia się na zębach próchnicy.

inspekcja ząbków

Kiedy zdecydować się na higienizację zębów?

Higienizacja jamy ustnej to rozwiązanie proponowane przede wszystkim tym osobom, które mają skłonność do próchnicy. Warto jednak pomyśleć o niej także zmagając się z problemem kamienia nazębnego. To doskonałe rozwiązanie wchodzące w skład ogólnej profilaktyki stomatologicznej polecane zwłaszcza tym osobom, które marząc o białych zębach nie umieją rozstać się z kawą, herbatą albo z papierosami.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, jak często decydować się na higienizację zębów. Eksperci są jednak zdania, że przystępowanie do zabiegu przynajmniej raz w roku może okazać się szczególnie dobrym pomysłem. Oczywiście, zabieg należy wykonywać w konsultacji z dentystą https://ochotanausmiech.pl/higienizacja-zebow/, który zna zarówno nasze uzębienie, jak i problemy, z którymi się zmagamy. Jeśli więc twój dentysta zasugeruje konieczność bardziej regularnego poddawania się zabiegowi, należy wziąć sobie taką sugestię do serca.

Higienizacja zębów, choć skuteczna, nie jest zabiegiem dla każdego. Przeważnie nie ma dla niej przeciwwskazań, choć rezygnuje się z wykonywania jej zarówno w pierwszym, jak i w trzecim trymestrze ciąży. Nie jest też ona polecana osobom z rozrusznikiem serca.

Article Categories:
Poradniki

Comments are closed.

Nie Przegap! losowe posty ..