Wielu z Was zastanawia się jak realnie i sensownie można nieść innym ludziom pomoc. Każdy chce aby jego zasoby, czy to finansowe, czy niematerialne nie poszły w błoto. Jak pomagać to z głową. Nierzadko słyszy się o sprzeniewierzeniu publicznych czy prywatnych pieniędzy pod przykrywką szczytnego celu. Z czasem stajemy się coraz bardziej ostrożni, mniej naiwni. Lubimy inwestować w pomoc poprzez zaufane inicjatywy.
Jedną z najbardziej popularnych form pomocy jest w naszym kraju możliwość przekazania części podatku dochodowego instytucjom NGO (pozarządowym). Tzw. 1% to taka właśnie część podatku, która zamiast do kieszeni państwowej trafi na sprecyzowany przez nas cel. Cel ten możemy wybrać sami – wpisując w odpowiednią rubrykę corocznego rozliczenia podatkowego numer KRS właściwej organizacji oraz dane celu szczegółowego (jeżeli chcemy aby 1% był pokierowany bezpośrednio do wybranej przez nas osoby). Często jeżeli nie wpiszemy celu szczegółowego, tylko sam numer KRS danego NGO’sa, środki trafią na cele statutowe organizacji. Możemy na stronie internetowej zapoznać się z takimi celami, każda fundacja czy organizacja powinna takowe umieści do wiadomości zainteresowanych.
Część osób szukających dla siebie pomocy z uwagi na ważne dla siebie cele społeczne lub wynikające z choroby czy innej dysfunkcji ograniczenia zgłasza się z prośbą o przekazanie na jej cel 1% podatku. Można to robić indywidualnie lub poprzez fundacje zrzeszające więcej osób pod swoimi skrzydłami. Fundacje działają wg ścisłe określonych regulacji prawnych i organizacyjnych aby takimi mogły zostać nazwane. Każda tego typu instytucja powinna widnieć w rejestrze państwowym, posiadać właściwy sobie nr KRS i odpowiednie dokumenty i regulacje. Fundacje współpracują z poszczególnymi osobami na wcześniej ustalonych zasadach. Zazwyczaj pobierają część przekazanych na daną osobę funduszy, w zamian za pracę administracyjną i promocyjną. Procent pobieranej kwoty zależny jest od danej fundacji i rodzaju umowy sporządzonej z podopiecznymi. Cześć fundacji z tych środków zapewnia jasno określone usługi, czy pomoc rzeczową na rzecz potrzebujących.
Jedną z osób korzystających z pomocy fundacji jest chorujący na bardzo rzadką chorobę genetyczną Tomasz Koniew. Od wielu lat doświadcza on objawów chronicznego zmęczenia, osłabienia oraz widocznego zaniku mięśni. Choroba, która nazywa się miopatia mitochondrialna, charakteryzuje się niewiadomym przebiegiem. Każda osoba chorująca przechodzi ją specyficznie, nie sposób przewidzieć skutków i szybkości postępu poszczególnych objawów. Na co dzień osoby chorujące w wieku dorosłym doświadczają zaniku poszczególnych mięśni (szkieletowych, odpowiadających za jakość wzroku, przełykania, ale i mięśnia sercowego), ciągłego zmęczenia, dużo słabszej wydolności. Kiedy choroba zaczyna się w wieku dziecięcym jej przebieg jest dużo gwałtowniejszy, rokowania zazwyczaj niekorzystne – sprawność organizmu i rozwój poszczególnych układów bardzo zahamowany.
Tomasz Koniew korzysta z opieki fundacji Avalon. Jej numer KRS to 0000270809. Cel szczegółowy naszego chorego: Koniew, 4907. Wpisując takie dane do swojego rozliczenia sprawiają Państwo, że jeden procent trafia w dobre ręce, służy zapewnieniu ciągłości rehabilitacji i leczenia. Jeden procent to niewiele, ale w gruncie rzeczy bardzo dużo – często jest to możliwość utrzymania sprawności lub w ogóle przeżycia.