Jak dbać o buty – kluczowe zalecenia

czyszczenie butów

Bez względu na to, jak wysoką jakość ma obuwie damskie i męskie w chwili jego zakupu, jakość ta może zostać w istotny sposób obniżona, jeśli nie będziemy dbać o nie w należyty sposób. Na szczęście, odpowiednie czyszczenie i pielęgnacja są w stanie znacząco wydłużyć żywotność obuwia. Co więcej, mamy do czynienia z zabiegami, które nie muszą być ani skomplikowane, ani czasochłonne.

Zalecenia producenta na pierwszym miejscu

Istnieje przynajmniej kilka zasad, które należy brać sobie do serca chcąc dbać o obuwie w profesjonalny sposób. Jedna z najważniejszych mówi przy tym, że to właśnie zalecenia producenta są tymi, które zawsze należy stawiać na pierwszym miejscu. Każda para butów jest nieco inna nawet, jeśli mamy do czynienia z przykładami obuwia wykonanego z tego samego tworzywa. Jeśli więc producent kategorycznie odradza nam zastosowanie jakiegoś rozwiązania, najlepszą opcją wydaje się założenie, że jest to zalecenie, które dobrze jest wziąć sobie do serca. A co w sytuacji, w której wskazówki nie wydają się nam jasne? Pomocna może okazać się rozmowa ze sprzedawcą obuwia albo kontakt mailowy lub telefoniczny z biurem obsługi klienta.

Buty zamszowe bez tajemnic

Zamszowe czółenka i mokasyny to królowe jesieni. Często można jednak usłyszeć, że są to również buty, o które należy dbać ze szczególną starannością. Okazuje się, że nie jest to prawda. Zamsz rzeczywiście jest zaliczany do tworzyw dość wymagających, a już na pewno nie przepada za przemoczeniem. Jeśli jednak tuż po zakupie pokryjemy go warstwą odpowiedniego impregnatu, możemy mieć pewność, że niestraszne będą mu jesienne deszcze. Preparaty przeznaczone do impregnacji przeważnie są dostępne w sprayu. Dzięki temu można z nich korzystać z łatwością w domowym zaciszu. Samo czyszczenie butów z zamszu także nie jest skomplikowane. Należy jednak pamiętać, że mokra gąbka może nie być w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Znacznie lepiej sprawdzi się z pewnością miękka ściereczka, a także – specjalna gumka do czyszczenia.

Jak pielęgnować buty skórzane?

Pytanie o to, jak dbać o buty skórzane również jest zaliczane do tych, które są zadawane dość często. Ponownie możemy się przy tym przekonać, że nie jest to trudne zadanie. I tu pierwszym krokiem z naszej strony powinna być impregnacja obuwia skórzanego. Dobrze jest pospieszyć się z nią i wykonać ją zaraz po zakupie. Wybierając impregnat dobrze jest zwrócić uwagę, czy jego kolor odpowiada temu, jaki charakteryzuje skórę licową. W innym wypadku powstać mogą ślady, z którymi niełatwo jest się uporać.

Troska o buty z eko-skóry

Także eko-skóry jest materiałem chętnie wykorzystywanym do produkcji jesiennego i zimowego obuwia. Jej cena nie jest wygórowana, osoby sięgające po nią mogą być przy tym pewne, że mają do czynienia z dość trwałym rozwiązaniem. Dbanie o nią zwykle ogranicza się do regularnego czyszczenia, najlepiej przy tym, jeśli wykorzystuje się w tym celi delikatnie zwilżoną ściereczką. Wskazane jest także unikanie klasycznego pastowania. Zabieg ten może trwale uszkodzić obuwie. Eko-skóra powinna być impregnowana, najlepiej zrobić to przy tym z wykorzystaniem preparatu przygotowanego specjalnie w tym celu.

Article Categories:
Poradniki

Comments are closed.

Nie Przegap! losowe posty ..