Drukarki laserowe wypracowały sobie mocną pozycję na rynku urządzeń drukujących. Obecnie, stanowią realną i coraz częściej wybieraną alternatywę dla popularnych „atramentówek”. O stale rosnącej popularności takich sprzętów zadecydowały ich liczne zalety. Nie można jednak powiedzieć, że „laserówki” są całkowicie pozbawione wad. Jakie są mocne i słabe strony tego typu urządzeń? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.
Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale technologia drukowania laserowego nie jest żadną nowością. Drukarki laserowe pojawiły się na rynku już w 1976 roku. Niemal pięć dekad to wystarczająco dużo czasu, by dopracować technologiczne niuanse i doprowadzić do obniżenia kosztów wytworzenia technologii. Dziś, na dobrą drukarkę laserową może pozwolić sobie właściwie każdy, kogo stać na „atramentówkę”.
Drukarki laserowe – zalety
To właśnie cena otwiera listę zalet urządzeń laserowych. Jakiś czas temu, wysoki koszt zakupu niemal całkowicie dyskwalifikował takie sprzęty, przynajmniej jako drukarki do użytku domowego. Na zakup „laserówek” znacznie częściej decydowały się firmy, które faktycznie potrzebowały sprawnego urządzenia drukującego. Dziś wygląda to inaczej. Modele laserowe szturmem zdobywają rynek drukarek dedykowanych gospodarstwom domowym.
Za ich stale rosnącą popularność odpowiada jeszcze jedna ważna zaleta – niskie koszty eksploatacji. To prawda, przeciętny wkład laserowy jest droższy niż kartridż z tuszem. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że kasety z tonerem są znacznie wydajniejsze. W rezultacie, koszt wydrukowania jednej strony jest niższy w przypadku modeli laserowych.
Wymieniając zalety „laserówek”, nie można nie wspomnieć, że takie drukarki są odporne na trudy okazjonalnego drukowania. Bezczynność zdecydowanie nie służy „atramentówkom” – stosowany w nich środek drukujący ma tendencję do zasychania w dyszach. Taka usterka może okazać się bardzo kosztowna, jednak nie dotyczy to drukarek laserowych. Powód jest bardzo prosty – toner ma konsystencję sypką i nie wysycha.
Inne zalety to błyskawiczna i niemal bezszelestna praca. Drukarka laserowa „wypluwa” wydruk za wydrukiem. Co istotne, temu procesowi nie towarzyszą żadne rozpraszające dźwięki. Ma to ogromne znaczenie nie tylko w warunkach biurowych, ale także domowych.
Listę zalet zamyka jakość wydruku. Jeżeli zależy ci na idealnie ostrych czcionkach, które wyglądają jak wycięte precyzyjnym skalpelem, „laserówka” będzie dla ciebie odpowiednim wyborem.
Drukarki laserowe – wady
Czy takie urządzenia mają jakiekolwiek wady? Otóż, tak. Te dotyczą przede wszystkim modeli, które drukują w kolorze. Przeciętnej klasy drukarki laserowe niezbyt dobrze radzą sobie z wydrukiem zdjęć. Pod tym względem, modele atramentowe spisują się znacznie lepiej.
Owszem, na rynku są dostępne „laserówki”, które mogą zaoferować zadowalającą jakość kolorowego wydruku, jednak w tym przypadku, trudno mówić o jakiejkolwiek ekonomii. Na taki model trzeba wydać sporo, a i zakup kompletu kaset odciśnie się na zawartości portfela.
Na ostatnią wadę zwrócą uwagę wszystkie osoby, które troszczą się o stan środowiska naturalnego. Większość „laserówek” ma niewiele wspólnego z ekologią. Dotyczy to modeli, w których wkład drukujący jest zintegrowany z bębnem światłoczułym. Drugi z wymienionych elementów charakteryzuje się dłuższą żywotnością niż pierwszy, a mimo to, trzeba go wymienić, gdy toner zostanie wyczerpany. W ten sposób, powstają niepotrzebne elektrośmieci.
Poradnik stworzony przez sklep internetowy www.artjet.pl, więcej poradników znajdziesz na stronie https://artjet.pl/blog/