Jak spakować plecak w góry zimą?

z plecakiem w górach

Wybierasz się w zimową wyprawę górską i zastanawiasz się nad tym, co spakować do plecaka? Nie zamierzasz przesadnie go upychać, a jednocześnie chcesz uwzględnić wszystkie niezbędne przedmioty? Skorzystaj zatem z poniższego poradnika.

Obuwie i sprzęt pozwalający uniknąć poślizgu

Zimą w górach łatwo o wpadnięcie w poślizg, a w konsekwencji narażenie się na bolesną kontuzję. Aby tego uniknąć, w pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie obuwie. Najlepiej sprawdzą się buty trekkingowe z ciepłą, wodoodporną membraną. Powinny one sięgać powyżej kostek. Warto również zaopatrzyć buty w stuptuty, które ochronią je przed przemakaniem podczas wędrówki w głębokim śniegu. Przydatne będą również raki mocowane do obuwia, a także kije trekkingowe z zimowymi talerzykami.

Telefon z systemem GPS, papierowa mapa, dowód osobisty oraz latarka

Zimą istnieje spore ryzyko zboczenia ze szlaku z powodu szybko nadchodzącego zmroku oraz gęstych opadów śniegu. Dlatego warto mieć ze sobą latarkę – najlepiej czołową, gdyż nie zajmuje nam miejsca w dłoniach. Niezbędny jest także w pełni naładowany przed wyjściem telefon, który pozwoli wezwać w razie konieczności pomoc oraz namierzyć aktualną lokalizację. Telefon może się jednak rozładować lub nagle przestać działać, w związku z czym w plecaku musi się znaleźć miejsce dla papierowej mapy. W góry trzeba również obowiązkowo zabierać ze sobą dowód osobisty.

Odpowiednia odzież

W okresie zimowym należy w szczególny sposób zadbać o to, aby spakować do plecaka ciepłą – najlepiej termoaktywną i nieprzemakalną odzież, czapkę oraz rękawiczki. Warto ubierać się na tzw. cebulkę, a także mieć ze sobą dodatkową odzież na wypadek przemoknięcia – zwłaszcza koszulki oraz skarpetki.

Termos z ciepłym napojem

Podczas zimowych wędrówek górskich łatwo o wyziębienie organizmu. Aby temu zapobiec, dobrze jest mieć ze sobą termos z ciepłym napojem – najlepiej wodą lub herbatą. Nie jest dobrym pomysłem rozgrzewanie się za pomocą alkoholu. Uzyskamy wtedy jedynie krótkotrwały efekt, po czym będzie nam jeszcze zimniej niż wcześniej.

pyszna herbata z termosu w górach

Wysokoenergetyczne posiłki

Przed każdym wyjściem na szlak warto również zaopatrzyć się w wysokoenergetyczne posiłki, takie jak batony, banany czy czekolada. Dzięki temu szybko odzyskamy energię po wyczerpującym wysiłku.

W pełni wyposażona apteczka

Szczególnie zimą, ze względu na zwiększone ryzyko kontuzji lub przeziębienia, trzeba mieć ze sobą w plecaku apteczkę. Nie może w niej zabraknąć przede wszystkim plastrów, bandaży, tabletek przeciwbólowych, jałowych opatrunków, środka zmniejszającego opuchliznę, trójkątnej chusty, a także rękawiczek lateksowych.

Koc termoaktywny, karimata i ciepły śpiwór

Zimą istnieje zwiększone ryzyko tego, że ze względu na szybko nadchodzący zmrok będziemy zmuszeni przenocować na jednym z górskich szlaków. Warto więc przygotować się na taką ewentualność i umieścić w swoim plecaku ciepły śpiwór, który jest w stanie zapewnić komfort termiczny nawet pomimo sporego mrozu. Przyda się także koc termoaktywny oraz gruba karimata. Ponadto przetrwanie nocy w górach ułatwi ciepły polar lub wełniany sweter.

Article Categories:
Poradniki

Comments are closed.

Nie Przegap! losowe posty ..