Rolety i markizy na tarasy – skuteczna ochrona przeciwsłoneczna

pesior siedzi na tarasie

Taras to niezwykle przyjemne miejsce, które jednak w naszej kulturze nigdy nie było w jakiś specjalny sposób wykorzystywane. Na tarasach zasiadali przede wszystkim mieszańcy południa naszego kontynentu. My tarasy traktowaliśmy po macoszemu i ich odkrycie na szerszą skalę zawdzięczamy tak naprawdę zwykłym balkonom, które z czasem zaczęliśmy powiększać.

Odkryliśmy bowiem że balkon, przy wszystkich swoich typowych ograniczeniach, w tym głównie niewielkiej przestrzeni, jest miejscem, gdzie chcemy spędzać swój wolny czas. Z czasem dotarło do nas, że na pełnoprawnym tarasie będzie o niebo lepiej i wygodniej. I tak też faktycznie jest. A globalne ocieplenie jeszcze tylko pomaga. Praktycznym problemem staje się jednak ochrona przed słońcem na tarasie, a także zabezpieczenie go przed słońcem.

Rolety na taras

Wyjście na taras powinno być dobrze zabezpieczone, ponieważ jest to punkt łatwego wejścia do naszego domu. Nie warto bagatelizować tego problemu. Tym bardziej, że panuje moda na otwieranie salonu na taras, co w praktyce oznacza wielkie przeszklenia i niemalże likwidację jednej ze ścian. Naturalnym rozwiązaniem są tutaj oczywiście rolety zewnętrzne, które zamontujemy na drzwiach i oknach tarasowych.

Powinny to być rolety antywłamaniowe, które zapewnią nam odpowiedni poziom ochrony. Najczęściej montuje się je pod tynkiem tak, żeby ich konstrukcja nie psuła nam estetyki otoczenia. Ich ogólny wygląd i kolorystyka dopasują się do otoczenia, wiec to akurat nie jest żaden problem. Co więcej, są to też najnormalniejsze w świecie rolety, wiec pozwolą nam na odcięcie światła i dźwięku z zewnątrz. W lecie pozwoli to utrzymać chłód, w zimie zmniejszy koszty ogrzewania, a w nocy zmniejszy ryzyko obudzenia nas przez jakieś hałasy w sąsiedztwie.

kobieta z laptopem na tarasie balkonie

Markizy tarasowe

Takie rolety nie zapewnią nam jednak komfortu na samym tarasie. Tutaj trzeba będzie skorzystać ze specjalnych markiz. W domach cały czas stosuje je niewiele osób i jeśli już, wykorzystywane jest stałe zadaszenie na rożnego rodzaju konstrukcjach drewnianych czy aluminiowych. Markizy kojarzone są przede wszystkim z witrynami sklepów czy restauracji, ale w warunkach domowych także potrafią się znakomicie sprawdzać. Co istotne, są rozwiązaniem tanim i bardzo skutecznym, nawet jeśli chcemy trochę zaszaleć. Więcej o zaletach markiz tarasowych znajdziesz tutaj.

Typowe markizy na tarasy są bowiem raczej niewielkie i zapewniają ograniczone zaciemnienie na tarasie. Są w dużej mierze narzędziem do zapewniania cienia wewnątrz domu bez konieczności zasuwania okien. Można je jednak wydłużyć, dzięki czemu przykryją spora część tarasu. Nie jest to wcale skomplikowane, ponieważ na specjalnych aluminiowych stelażach powstanie roleta, którą można zwijać i rozwiać wedle uznania. Najczęściej stosuje się tutaj różnego rodzaju ręczne mechanizmy, ale można też wykorzystać pilota elektrycznego. Co do kolorystyki, do wyboru mamy naprawdę bardzo dużo ciekawych rozwiązań. Można postawić na coś zlewającego się z elewacją domu lub na coś krzykliwego, co wyraźnie podkreśli swoją obecność.

Article Categories:
Poradniki

Comments are closed.

Nie Przegap! losowe posty ..