Jak zrobić odświeżacz powietrza domowymi sposobami

air-freshener-on-the-glass-table

W drogeriach nie brakuje odświeżaczy powietrza, choć jednak charakteryzuje je piękny zapach, każde ich uruchomienie niejednokrotnie wiąże się z uwolnieniem do powietrza chemikaliów mających szkodliwy wpływ tak dla naszego zdrowia, jak i dla środowiska. Na szczęście, dziś mamy dla nich alternatywę. Są nią naturalne zapachy do domu, które często możemy przygotować samodzielnie z wykorzystaniem tych artykułów, które w danym momencie znajdują się w zasięgu naszego wzroku.

Od czego zacząć?

Nawet markowe odświeżacze powietrza nie zdadzą się na wiele w zaniedbanym domu. Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, jest więc usunięcie nieprzyjemnych zapachów, które mogą wydobywać się z lodówki, rzadko otwieranych szuflad oraz z szafek kuchennych. Najlepiej użyć w tym celu octu idealnie odkażającego brudne powierzchnie, a także sody, cytryny lub zmielonej kawy – sprawdzonych pochłaniaczy zapachów.

Pamiętajmy też o tym, że kuchnia będzie pięknie pachnieć przede wszystkim wtedy, gdy nie zapomnimy o jej właściwej wentylacji. Warto pomyśleć choćby o wydajnym okapie umieszczanym bezpośrednio nad kuchenką i pochłaniającym nieprzyjemne zapachy. Przykra woń z szafy jest przeważnie konsekwencją dużego ścisku, jaki w niej panuje. Jeśli do tej pory wkładaliśmy do niej sezonowe ubrania bez ich wcześniejszego odświeżenia oznacza to, że nadszedł już czas, abyśmy zaopatrzyli się w stację pary. Ta nie tylko odświeża, ale i wygładza tkaniny przyczyniając się do tego, że szafa może być otwierana bez obaw.

Odświeżacze – dlaczego te przygotowywane w domu są lepsze?

Jeśli zechcemy przygotować domowy odświeżacz powietrza, z pewnością sięgniemy po naturalny olejek eteryczny. Dzięki temu efektem naszych starań będzie rozwiązanie bezpieczne nie tylko dla naszego zdrowia, ale i dla środowiska. Niestety, nie można tego powiedzieć o odświeżaczach kupowanych w sklepach. Oferują one spory wybór zapachów, są jednak wzbogacane przede wszystkim o sztuczne substancje, a ich stosowanie może szkodzić choćby alergikom. Jeśli zatem nie chcemy popełnić błędu typowego dla producentów odświeżaczy, sięgajmy przede wszystkim po czyste olejki eteryczne nawet, jeśli są one nieco droższe od tych o dłuższym składzie.

Czas na mgiełkę przygotowaną w domu

W Internecie nie brakuje przepisów na odświeżacze powietrza powstające w domowym zaciszu. Charakteryzuje je zróżnicowany poziom skomplikowania, jeśli więc nie mamy jeszcze doświadczenia w tym zakresie, rozpocznijmy od mgiełki zapachowej. Jej przygotowanie wcale nie jest trudne. Przyda nam się w tym celu czysty olejek eteryczny o zapachu, który jest jednym z naszych ulubionych, szklanka wody, pół łyżeczki sody oczyszczonej oraz butelka ze spryskiwaczem.

aroma-lamp-on-the-table

Przygotowanie nie należy do skomplikowanych. Wystarczy, że do butelki wlejemy wodę, sodę oraz kilkanaście kropli olejku, a także, opcjonalnie, alkohol. Soda oczyszczona nie wpływa na zapach odświeżacza, sprawia jednak, że woda dłużej pozostaje czysta, a tym samym także przygotowany przez nas środek przez dłuższy czas nadaje się do użycia. Alkohol (spirytus lub wódka) również nie jest obowiązkowy, znany jest jednak z umiejętności utrwalania aromatu, a ta jest wyjątkowo ceniona.

Article Categories:
Poradniki

Comments are closed.

Nie Przegap! losowe posty ..