Jak nauczyć tabliczki mnożenia – nauka dziecka tabliczki mnożenia

tabliczka_mnozenia_ruler

Każdy, komu wydaje się, że nauczenie dziecka jednego z obowiązkowych w szkole wierszyków na pamięć jest sporym wyzwaniem, powinien przygotować się na spory szok. Tego rodzaju zadanie nie jest niczym skomplikowanym, jeśli zestawimy je z nauką tabliczki mnożenia. O tym, że opanowanie tabliczki mnożenia jest trudne, nie trzeba zresztą nikogo przekonywać.

Niemal każdy rodzic ma w pamięci długie godzin spędzone nad zeszytem, odpytywanie w domu i w szkole oraz koszmarne błędy popełniane nawet pomimo tego, że przecież kolejne kolumny z obliczeniami były czytane na głos setki razy. Na szczęście, w dwudziestym pierwszym wieku można uczyć tabliczki mnożenia skutecznie, a jednocześnie w znacznie mniej stresujący sposób. Oto najskuteczniejsze ze znanych nam metod.

Sprawdzone zabawy – kartoniki

Dzieci uczą się na wiele sposobów. Jedne są wzrokowcami, inne najlepiej uczą się tego, o czym słyszą przynajmniej kilka razy. Jeśli nasze dziecko należy do pierwszej z wymienionych grup, warto przygotować dla nich grę w kartoniki zainspirowaną popularnymi jeszcze niedawno fiszkami wykorzystywanymi do nauki języków obcych. Przygotowanie zabawy wymaga pomocy osoby dorosłej. Wspólnie z dzieckiem należy przyszykować kolorowe kartoniki, a następnie wypełnić je. Z jednej strony powinno znaleźć się działanie, z drugiej zaś wynik.

Początkowo konieczne jest uczenie się wyników na pamięć, gdy jednak maluch wie, na czym polega idea mnożenia, można przystąpić do wspólnej zabawy. Kartoniki należy potasować tak, jak tasuje się karty, a następnie podzielić między uczestników rozgrywki. W czasie rywalizacji każdy z uczestników pokazuje działanie przeciwnikowi, a ten musi odpowiedzieć na pytanie o to, jaki jest jego wynik. Na początku można pozwolić dzieciom na dłuższe zastanawianie się nad odpowiedzią, z czasem jednak warto wprowadzić dodatkowe elementy do rywalizacji takie choćby, jak skrócony czas na odpowiedź. Każda gra jest przyjemniejsza, jeśli u jej kresu na zwycięzcę czeka coś więcej niż tylko słodki smak wygranej. Zadaniem rodzica jest więc nie tylko sędziowanie, ale również przygotowanie skromnego prezentu dla zwycięzcy i pokonanych.

tabliczka_mnozenia

Sprawdzone zabawy – memory

Gra memory jest znana wszystkim dzieciom. Jest idealna do trenowania pamięci, a ponieważ należy do rozgrywek, które w pewnym momencie muszą zakończyć się zwycięstwem, nawet dzieci, które mają trudności ze skupieniem się na jednej czynności przez dłuższy czas, odczuwają sporą radość z tego rodzaju zabawy. Memory uczące tabliczki mnożenia należy przygotować samodzielnie, nie jest to jednak skomplikowane zadanie i nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby do pomocy w jego zrealizowaniu zaangażować dzieci.

Sztywną kartkę należy pociąć na kawałki. Może być ich dziesięć, jeśli jednak dziecko lubi wyzwania, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby było ich 12, 14, a nawet 16. Połowę z nich wypełnia się działaniami, pozostałe zaś – ich wynikami. Potem dziecko może już przystąpić do gry. Kartoniki należy rozłożyć w dwóch osobnych kupkach – zapisaną stroną ku dołowi. Pierwsza kupka przedstawia kartki z działaniami, druga – ich wyniki. Kolejnym krokiem jest odsłanianie po jednej z kart w każdej rundzie i sprawdzanie, czy karty pasują do siebie. Jeśli tak, można je zabrać. Zwycięża ta osoba, która zgromadzi najwięcej kart.

Policz sam – mnożenie cyfry powyżej 5

Czy tabliczki mnożenia można nauczyć się na własnych palcach tak, jak dodawania? Okazuje się, że nie jest to wcale niemożliwe. Każda dłoń ma pięć palców, idealnie nadaje się więc do mnożenia cyfr powyżej 5. Jeśli więc dziecko nie może zapamiętać ile to 7 razy 7, powinno zagiąć po dwa palce u obu rąk tak, aby można było odliczyć do 7. Zagięte palce tworzą dziesiątki, dziecko wie więc, że wynik będzie wynosił od 40 do 49. Wolne palce mnoży się przez siebie, a 3 razy 3 daje 9. Potem wystarczy już dodać 40 do 9, aby otrzymać wynik końcowy. Jest to znacznie mniej skomplikowane niż dodawanie w pamięci kolejnych siódemek. Wiele dzieci nie tylko uczy się w ten sposób tabliczki mnożenia, ale i wykorzystuje tą metodę w późniejszym, dorosłym życiu.

Article Categories:
Poradniki

Comments are closed.

Nie Przegap! losowe posty ..