Trudności związane z opieką nad osobami starszymi

Na temat trudności związanych z opieką nad ludźmi starszymi z pewnością może wypowiedzieć się osoba, która miała z takim zadaniem do czynienia. Jednak nie od dziś wiadomo, że opieka nad osobą starszą nie jest prosta, co za tym idzie wymaga olbrzymiego wysiłku oraz poświęcenia drugiej osoby.

Duży podziw szczególnie należy się osobie, która podejmuje wyzwanie opieki nad starszą osobą we własnym domu. Należy się zastanowić czy zdaje sobie ona sprawę z ogromu odpowiedzialności, jaki na siebie bierze oraz czy spełni się dobrze w roli opiekuna? Dopiero przekonując się na własnej skórze jak ciężka to praca, o nadmiarze obowiązków  i wyrzeczeń, jakich wymaga coraz częściej osoby podejmują decyzję o oddaniu swojego bliskiego do domu opieki. Konsekwencją takiej decyzji jest zwykle nadmiar obowiązków życia codziennego. Ciężko jest pogodzić pracę z wychowywaniem dzieci oraz codziennymi obowiązkami, a dodatkowo  sprawować opiekę nad starszą osobą. Z upływem czasu człowiek sam dochodzi do wniosku, że nie jest w stanie odpowiednio zapewnić skutecznej opieki starszej osobie.

W jaki sposób należy dbać o osobę starszą i jak zapewnić najlepszą opiekę wie personel zatrudniony w Domu Seniora. Przez doświadczenie oraz specjalne kwalifikacje jakie posiadają, dokładają codziennych starań by opieka przynosiła odpowiednie oczekiwania. Jednocześnie biorą pod uwagę by ich troska nie była nadopiekuńcza, co często się zdarza ze strony rodziny. Jednym z  nagminnie popełnianych błędów przez osoby pełniące rolę opiekuna w domu jest dziecinny stosunek do osoby starszej, który przynosi odmienne skutki do oczekiwanych.  Seniorzy z upływem wieku na pewno się zestarzeli ale nie zamieniają się automatycznie w dziecko i nikt z nich nie chce tez być tak traktowany.

Takie podejście wpływa na nich negatywnie, odczuwają ogólne rozdrażnienie oraz niechęć przez odnoszenie się do nich jak do  ludzi ułomnych, nieudolnych. Dlatego posiadanie odpowiedniego wykształcenia oaz umiejętności przez kadrę zatrudnioną w Domu Seniora nie jest wygórowanym przeświadczeniem ponieważ taka wiedza i przygotowanie zawodowe jest niezbędne do pełnienia roli opiekuna. Stąd pewność, że powierzając starszą osobę w ręce tych fachowców możemy być przekonani, że osoba starsza jest pod opieką profesjonalistów.

Kolejną barierą dotyczącą opieki nad osobami w starszym wieku jest potrzeba posiadania odpowiednich warunków chociażby mieszkaniowych, starsza osoba potrzebuje przestrzeni do swobodnego poruszania się oraz do przeprowadzenia różnego rodzaju rehabilitacji. Z tego względu w  niewielkim mieszkaniu zagwarantowanie odpowiedniej opieka jest wręcz niemożliwe.

W Domu Seniora podopieczni mają zagwarantowaną dużą ilość przestrzeni, co więcej przystosowane specjalne sale do ćwiczeń, zajęć rehabilitacyjnych czy też różnego rodzaju rozrywek. Ponadto dzięki opiece różnej specjalizacji lekarzy zdrowie seniorów jest pod nieustanną kontrolą, a w przypadkach awaryjnych gdy stan zdrowia podopiecznego nagle ulega pogorszeniu ma on zapewnioną natychmiastową pomoc. Co z kolei podczas pobytu w domu nie raz okazuje się, że  pomoc przyszła zbyt późno bądź w skrajnych przypadkach nie została udzielona wcale. Dlatego warto mieć zaufanie do fachowców w Domu Seniora.

Trzeba brać przede wszystkim pod uwagę, że tutejsza kadra pełniąca funkcję opiekunów traktuje osoby podopieczne jako swoją pracę, jednocześnie darząc ich dużym ciepłem i troską dzięki czemu podopieczni czują się jak w prawdziwym domu. Z uwagi, że opieka nad osobą starszą jest ich pracą nie odczuwają znużenia oraz zmęczenia czynnościami, jakimi wykonują na co dzień tak jak ma to miejsce podczas opieki w domu. Swoje obowiązki wykonują z pełnym entuzjazmem oraz nastawieniem na poprawę samopoczucia swojego podopiecznego. Opiekunowie darzą sympatią swoich seniorów, którzy również ją odwzajemniają ze względu, iż dobrze się czują w ich towarzystwie.

Kolejną  przeszkodą, jaka pojawia się podczas opieki nad osobami w sędziwym wieku jest brak komunikacji. To jeden z głównych przyczyn, dlaczego seniorzy lepiej czuje się w rękach obcych ludzi aniżeli swoich bliskich. Z perspektywy pobytu w domu podopieczny często choć nieświadomie  ma dyktowane  przez swoich bliskich kiedy, jakie czynności ma wykonywać, przykładowo zjeść posiłek czy też iść spać. W ich przekonaniu bowiem istnieje fakt, że wiedzą oni najlepiej czego w danym momencie potrzeba seniorowi. Natomiast starsi ludzie jak każda jednostka ludzka potrzebują rozmowy oraz szacunku. Mimo wieku również chcą podejmować decyzję oraz mieć możliwość do wypowiedzi swojego zdania. Poprzez narzucanie starsza osoba czuje się niezręcznie czego wynikiem jest brak wzajemnego porozumienia co dodatkowo wpływa na samopoczucie staruszki/staruszka.

Podsumowując można z pewnością stwierdzić, że opieka nad osobą starszą jest ciężkim zadaniem, jednak nie niemożliwym. Wystarczy odpowiednich warunków by osoba starsza oprócz dobrej opieki mogła czuć się szczęśliwa i z pewnością właśnie takie szczęście dozna w Domu Seniora.

Article Categories:
Poradniki

Comments are closed.

Nie Przegap! losowe posty ..